بلاگ

مقالات

مشخصات چینی بهداشتی خوب

همه ما روزانه از محصولات چینی بهداشتی به دفعات در منزل ، محل کار ، مساجد ، مدارس ، رستورانها ، هتلها و … استفاده می کنیم. اما ممکن است مشخصات یک چینی بهداشتی خوب را ندانیم . این سئوالی است که اغلب در مواقع خرید بعضی از مشتریان چینی بهداشتی از خود می پرسند و گاهی بدون توجه به ویژگیهای آن اقدام به خرید یک محصول چینی بهداشتی می کنند . لذا در راستای رضایت هرچه بیشـتر هــموطنان پاره ای از مشـخصات لازم جهت انتخاب محــصول بهتر معرفی می گردد . جهت بررسـی کـیفی محصولات چینی بـهداشتی می بایست آنها را از لحاظ ظاهری و عملکردی مورد توجه قرار داد .
محصـــولات چینی بهداشتی عمدتاً شامل انواع توالت های فرنگی ،بیده ، انواع روشویی وپایه ، توالتهــای ایرانی ، زیردوشــی ها و انواع متعلقات می باشـند .
مشخصاتی را که مشتری در هنگام خرید چینی بهداشتی از لحاظ ظاهری باید مورد توجه قرار دهد عبارتند از :
شفافیت لعاب : این خاصیت لعاب که در اثر استفاده از مواد مرغوب و شرایط پخت مناسب ایجاد می گردد موجب درخشندگی و زیبایی هرچه بیشتر قطعه می گردد. میزان آن بطور دقیق از میزان برگشت نور تابیده شده به قطعه قابل اندازه گیری می باشد . همچنین اگر قطعات مختلف را در زیر نور کافی قرار دهیم با چشم معمولی قابل مقایسه و انتخاب می باشد . وضوح تصویر انعکاسی از یک شی ء معیار مناسبی برای شفافیت قطعه می باشد .
سطح لعاب : یک سطح لعاب مرغوب ، سطحی است که وقتی در زیر نور کافی بدان نگاه می کنید ، کاملاً صاف ، بدون موج و فاقد ناهمواری و یا فرورفتگی و بر آمدگی های قابل لمس باشد . لعابی که دارای این موارد است عمدتاً جرم گیر بوده و پس از استفاده مکرر به سختی تمیز می گردد .
ترکهای روی بدنه : هنگام خرید یک قطعه تمام زوایای آنرا مورد بررسی قرار داده و از عدم وجود کوچکترین ترک ها اطمینان حاصل نمایید . زیرا وجود حتی یک ترک بسیار کوچک ، ممکن است به مرور زمان پیشرفت نموده و موجب شکسته شدن قطعه گردد .
ترکهای بسیار ریز ( مویی ) بر روی لعاب : این گونه ترکها عمدتاً با چشم قابل مشاهده نبوده و تنها با کشیدن ناخن روی سطح لعاب می توان به وجود آنها پی برد . این ترکها می تواند به شکل ترکهای ممتد و بلند و یا تار عنکبوتی باشد که بر اثر شوک حرارتی یا عدم تطابق ضریب انبساط حرارتی بدنه و لعاب رخ می دهد .
میزان جذب آب قطعه چینی بهداشتی : جذب آب یک قطعه چینی بهداشتی طبق استاندارد بین المللی می بایست کمتر از 0.5 درصد باشد . این قضیه مخصوصاً برای توالت های زمینی و فرنگی اهمیت می یابد .چون در تمــاس مستقیم با فضــولات بوده و در صورتیکه جذب آب آنها بالا باشد ، باعث تجمع آلودگی ، بوی بد و ایجاد محیطی غیر بهداشتی می گردد . حتی ممکن است بدلیل جذب آب و انبساط بدنه باعث ایجاد ترک و شکست قطعه به مرور زمان گردد . یکی از آسانترین روشهایی که بطور نسبی می توان میزان جذب آب قطعات چینی بهداشتی را با هم مقایسه کرد چکاندن یک قطره آب روی قسمت لعاب نخورده بدنه و مقایسه سرعت نفوذ آب در بدنه است . سرعت بالای نفوذ آب درون بدنه نشان دهنده بالا بودن میزان جذب آب قطعه است و این قطعه انتخاب مناسبی برای توالت های ایرانی و فرنگی نخواهد بود .
پیچیدگی قطعات : این عیب در اثر مواد نامرغوب و پخت نامناسب ایجاد می گردد و راه تشخیص آن نگاه کردن به قطعه از زوایای مختلف می باشد . یک قطعه چینی بهداشتی می بایست کاملاً متقارن باشد . این عیب برای دستشویی ها از قرار گرفتن صحیح آنها بر روی پایه یا کابینت جلوگیری می کند . همچنین پیچیدگی یک توالت فرنگی موجب ایجاد اشکالاتی در نصب و عملکرد آن می گردد . این عیب در نصب سایر قطعات نیز مشهود خواهد بود و همچنین ممکن است باعث ایجاد آب ماندگی و رسوب جرم و املاح در بعضی قطعات گردد .
افتادگی قطعات : هنگامیکه به قطعه نگاه می کنید می بایست تمام سطوح قطعه با هم موازی باشند . افتادگی قطعه ضمن ایجاد ظاهری نامناسب ، می تواند در عملکرد قطعه نیز تأثیر نامطلوب داشته باشد . همچنین ایجاد هر گونه انحراف در خطوط صاف قطعه نیز می تواند حاکی از وجود این نقیصه باشد .
سوراخ سوزنی : عیب سوراخ سوزنی که در محصولات چینی بهداشتی جزء شایع ترین عیوب است عبارتست از سوراخهای سوزنی بسیار ریز و قابل مشاهده بر روی سطح لعاب که سبب افت شفافیت و ناصافی گردیده و همچنین عامل اصلی در جرم گیری قطعه می باشد . آلودگی های سطحی : عمدتاً بر روی سطح لعاب ممکن است آلودگیهایی بصورت خالهای مشکی ، سبز و یا ناخالصی مشاهده گردد . که از کیفیت ظاهری قطعه کاسته و در مورد اخیر ( ناخالصی ) می تواند موجب تجمع آلودگیها و رسوب جرم در حین مصرف شود.
بهداشتی بودن قطعات : هنگام خرید توجه کنید که قطعه ای را انتخاب کنید که نقاط بیشتری از آن لعاب خورده است . بهتر است حتی مناطقی که در معرض دید نیستند هم لعاب خورده باشند ( مثل لبه آبریز توالتهای ایرانی و فرنگی ) . چون لعاب عامل اصلی بهداشتی بودن قطعه است و لعابی بهداشتی است که دارای پخت بهینه و حداکثر ساختار شیشه ای باشد . برای تشخیص نسبی این خاصیت ، می توانید مداد یا ماژیک وایت برد را روی آن کشیده و سپس با دستمال پاک کنید . اگر بدون برجا گذاشتن هیچ گونه اثری پاک شود ، نشان دهنده بهداشتی بودن سطح لعاب می باشد . سهولت نصب و لوازم جانبی : وجود تمامی لوازم جانبی مورد نیاز مانند لوله و اتصالات لازم ، پیچ ، مهره ، واشر و همچنین راهنمای کاملاً واضح برای نصب ضروری است .
خدمات پس از فروش قطعه : نصب صحیح محصول جزء عوامل مؤثر بر عملکرد و زیبایی آن می باشد که بهتر است توسط شخصی ماهر ، از طرف تولید کننده یا نماینده آن انجام پذیرد . همچنین پاسخگویی تولید کننده در مورد هر گونه نقص فنی یا شکست و یا نقص عملکردی محصول و در صورت لزوم تعویض آن با یک قطعه سالم ، می تواند از معیارهای انتخاب محصول باشد .
عملکرد توالتهای فرنگی : یک توالت فرنگی مناسب می بایست با حداقل میزان آب ، حـداقل زمان ، بدون صدا ، بدون ترشح و با قدرت مکش کافی ، بیشترین جرم را از درون کاسه تخلیه نماید . لذا هنگام خرید ، توضیح این مشـخصات را از فروشنده بخواهید و یا آنها را در بروشـور راهنما جستجو نمایید .
بسته بندی مناسب : قطعات چینی ، قطعاتی ترد بوده و بنابر این بسته بندی آن باید به گونه ای باشد که در هنگام حمل و نقل کمترین آسیب را ببیند ، بویژه بدلیل اینکه ممکن است در اثر آسیب ترکهایی ایجاد شود که در هنگام خرید و نصب مشاهده نگردیده و بصورت تأخیری قطعه را دچار شکست نماید .
نوآوری و قابلیتهای بیشتر: در سالهای اخیر شرکت چيني بهداشتي رز طرحهای جدیدی را به بازار ارائه نموده که قابلیتهای بیشتری را در قطعات ایجاد نموده است و مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است. از جمله نصب شیر داخلی شستشو در توالتهای فرنگی و لعابدار نمودن کلیه قسمتهای در تماس با آب
تنوع مدل : بالا بودن تنوع مدلهای تولیدی یک تولید کننده ، قدرت انتخاب مشتریان را با سلایق مختلف افزایش می دهد
منبع : ceramist.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

سایدبار
خانه
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 مقایسه